Sap Abap Zebra Etiket Tasarımı

Sap Zebra Etiket Tasarımı

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlerle sap etiket tasarımı ve abap geliştirme çalışması yapacağız.

Zebra Designer 2.0 kurulduktan sonra  programı çalıstırıp Yeni diyerek karşıımıza gelen aşağıdaki ekrandan sistemimizde bulunanan çıktı alacağımız yazıcıyı seçiyoruz.

zebra-etiket1

 

Bu ve sonraki ekranlarda aşağıdaki ayar ekranı gelene kadar hiçbir ayar yapmadım.  Bu ekrandan çalışma yapacağımız sayfanın büyüklüğünü ayarlıyoruz. Çalışma alanının büyüklüğü size sadece çalışma yapacağınız tasarım ekranının büyüklüğünü ayarlamaya yardımcı olamaktadır. Etiket büyüklüğünü sonraki ekranda ayarlayacağız.

 

etiket2

 

 

Etiketin ne yönde ve yazıları ne tarafa doğru yazılacağının ayarlarını aşağıdaki gibi kolayca ayarlayabilirsiniz. Görsel olarak belirtmesi işimizi kolaylaştırıyor.

 

etiket3

 

Aşağıdaki ekran üzerinde çıkacak etiketin en ve boy değerlerini ayarlıyoruz.Örnek bir etiketiniz var ise cetvel ile ölçerek aynı boyutları girmenizi tavsiye ederim. Bu ekranda sonra ayarlarımızı tamamlamış oluyoruz.

etiket4

 

Sol tarafata bulunan menü tasarım yapmanız için gerekli araçları sağlıyor. Genel olarak metin, dikdörtgen ve çizgi araçlarını kullanıyor olacaksınız. Eğer bir logo eklemek isterseniz resim aracıyla ekleyebilirsiniz.

etiket5

 

Sap Zebra etiket tasarımında metin nesnelerini eklerken  Sabit Metin ya da Değişken Metin seçeneklerine dikkat etmeliyiz.

  • Sabit metin etiket üzerinde sabit olarak çıkacak yazıdır.
  • Değişken metin sap abap tarafında etiket üzerinde çıkmasını istediğimiz veriler için tanımlanan değişkendir. Sap abap taradında SmartForms transaction ı üzerinden bu değişkenlere istediğimiz verileri gönderebileceğiz.

etiket6

 

Zebra Desginer Barkod Ekleme nasıl yapılır ?

Sol taraftaki araçlar menüsünden barkod nesnesi çalışma alanına bıraktığımızda aşağıdaki ekran karşımıza çıkacatır.Burada Değişken Barkod Verisi diyerek sap abap tarafından kullanacağımız borkod değişkenini oluşturmuş oluyoruz. Barkod tipi genel olarka Code128 olduğu için buradaki ayarı değiştirmedik. Sisteminize göre  Tanımla diyerek barkod tipini değiştirebilir, borkodun yüksekliğini ve çubuklarının genişliklerini ayarlayabilirsiniz.

 

etiket7

 

Karşınıza çıkacak aşağıdaki ekran üzerinden  barkodunuzun değişken adını tanımlamanız gerekiyor.

 

etiket8

 

Tasarım işlerini bittikten sonra artık oluşan tasarımı dışarı aktarıp sap abap tarafına almamız gerekiyor.

Bizim yapmış olduğumuz tasarım

etiket9

Programın üst menüsünde yer alan İhraç et butonuyla oluşan tasarımı dışarıya çıkartıyoruz.

  • Create Sap Script File on Disk seçeneği default olarak geliyor ve böyle bırakıyoruz
  • Bir sonraki ekranda yazmamız gereken yer kayıt sırasında oluşacak dosyamızın adını belirliyor.Format Name yazan alanı bunun için kullanabiliriz.
  • Enter Destination Path ile dosyanımız nereye kayıt edileceğini söylüyoruz.
  • .itf formatında oluşan dosyamız sap SO10 ekranı üzerinden içeriye almamız gerekiyor.

etiket10

Sap üzerinde ilgili transaction ı yazdığınızda bu ekranla karşılacaksınız ve standart kural olan Z_ diye devam eden isimlendirmeyi yapmanız gerekiyor.  Create butonuna basarak satandar metin oluşumunu sağlıyoruz ve yeni bir ekran karşımıza çıkıyor.

 

etiket11

 

Açılan yeni ekranda üst menüden Metin –> Yukarı Yükle diyerek .itf uzantılı dosyamızı sap sistemine yüklüyoruz. Böylelikle smartforms transaction ı üzerinden artık etiket tasarımımıza verdiğimiz isimle ulaşabilieceğiz.

etiket12

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.