VIrtual Box Kurulumu

Sap için Virtualbox Kurulumu

Sap sistemini bilgisayarımıza yükledik ve direk olarak kurmayı isteyebilirsin fakat tavsiyem bir virtual machine oluşturup üzerine koşturmak ilerleyen zamanlarda daha çok işimize yarayacaktır. Bu yüzden Oracle Virtual Machine kurulumuna azda olsa girmekte fayda var diye düşünüyorum.

  • İlk işimiz virtual box adresine gidip işletim sistemimize uygun virtual box sürümünü indirmek olacaktr. Bu adreseten bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz . İNDİR

İşletim sistemime uygun olan 64-bitlik versiyonu yüklüyorum.

VirtualBox

 

Kurulum sırasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Hangi bileşenlerin yükleneceğini seçebiliriz fakat bu işlem için özel bir tercihte bulunmayarak ilgili ekranı Next diyerek gerçiyoruz ve yükleme işlemimizi tamamlıyoruz.

VirtualBox_Name

 

  • Sanal makine oluştuğunda bizi tekrar VirtualBox ana ekranına getirecek ve solda tarafta oluşan sanal makinemizi gösterecektir. Sanal makine üzerine gelip Settings diyerek indirdiğimiz windows iso dosyasının yerini göstermemiz gerekiyor.Çıkan ekrandan storage diyerek kullacağımız sürücüyü seçiyoruz. Biz iso dosyası yükleyeceğimiz için Cd/Dvd drive bölümünde cd ikonuna tıklayarak açılan pencereden Virtual Drive seç ile iso dosyasının yerini gösteriyoruz.

VirtualBox_Drive

  • Önemli bir ayar olan Network ayarlarınıda unutmadan yapmamızda fayda var. Network ayarlarına girerek Adapter sekmesinde yer alan Enable Network Adapter seçili olmalı ve Attached to yazan yerde ise Host-only Adapter olarak seçili kalmalıdır. Network ayarlarını bu şekilde yaptığınızda sorun yaşamayacağınız düşünüyorum.

VirtualBox_Network

 

  • Böylelike sanal makinemiz windows kurulumuna hazır olacaktır.VirtualBox ana ekranına gelip Start butonuna basaraksanal makineyi başlattığımızda standart windows kurulum ekranlarını geçerek windows kurulum işlemini tamamlıyoruz.

Tabiki elinde windows iso dosyası olmayanlar gerekli iso dosyasını araştırmaya başlayacaktırJ .Birinci yöntem aşağıdaki link üzerinden microsoft windows web sitesinin verdiği  windows iso yüklemek.Tabiki bunu için orjinal windows key isteyecektir.

Windows Download Image

İkinci yöntem google da biraz arama yaparak bize sunduğu windows iso larından faydalanmak olacaktır.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.